logo
Strona Główna / Aktualności /   aktualność nr 62 edit
2017-04-25 LS

Rocznica wydania przygód Robinsona Crusoe

25 kwietnia 1719 roku Daniel Defoe wydał „Przypadki Robinsona Crusoe”, powieść podróżniczo-przygodową, która do końca XIX wieku była najczęściej wydawaną i tłumaczoną książką na świecie.

Defoe opisuje historię rozbitka, który trafia na bezludną wyspę, gdzie w trudnych, prymitywnych warunkach, zdany jedynie na własne siły i pomysłowość uczy się sztuki przetrwania. Robinson spędza na wyspie 28 lat życia, początkowo w zupełnej samotności, później z Piętaszkiem, czarnoskórym "dzikusem", którego uczy angielskiego i nawraca na chrześcijaństwo.
Druga część przygód Robinsona, która jest dużo mniej znana, opisuje jego dalsze podróże, już po opuszczeniu wyspy.

Bohater powieści Defoe na stałe zagościł w masowej świadomości i stał się synonimem rozbitka, samotnego człowieka, który walczy z przeciwnościami losu. Mit ten jest tak uniwersalny i nośny, że inspiruje kolejne pokolenia twórców. Można to dostrzec w literaturze („Koralowa wyspa”R.M. Ballantyne, „Wyspa skarbów” R.L. Stevenson, „Władca much” W.Golding,„Foe” J.M.Coetzee), w filmie („Poza światem” z Tomem Hanksem, serial „Zagubieni”), w programach rozrywkowych (reality show „Wyspa Robinsona”). Sama powieść doczekała się niezliczonej ilości przeróbek i adaptacji, jak podaje Wikipedia jest ich ponad 700.