logo
Strona Główna / Aktualności /   aktualność nr 307 edit
2016-03-03 LS

Światowy Dzień dla Ucha i Słuchu

W tym dniu warto zastanowić się czy dobrze dbamy o swój słuch i czy zdajemy sobie sprawę jak niezwykły jest to mechanizm i jak ważny zmysł dla prawidłowego postrzegania otaczającej nas rzeczywistości.

Dzień ten został ustanowiony przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) w celu uwrażliwienia ludzi na problemy związane z utratą słuchu. Żyjemy w hałasie, głośno słuchamy muzyki, oglądamy filmy i programy telewizyjne. Zachwycamy się dolby surround w kinach i telewizorach, często nie pamiętając, że każdy, najczystszy nawet dźwięk, jeśli jest zbyt głośny, szkodzi naszym uszom.
Konsekwencją nadmiaru hałasu jest utrata zdrowia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego, problemy z koncentracją i uczeniem się. Eksperci WHO zwracają uwagę, że sytuacja jest poważna szczególnie w młodym pokoleniu. Szacują, że na uszkodzenie lub utratę słuchu jest narażonych ponad miliard młodych ludzi.

Jak dbać o słuch?
- Przebywając w hałasie co jakiś czas rób przerwy przechodząc do cichego miejsca.
- Słuchając muzyki utrzymuj głośność na średnim poziomie.
- Chroń uszy słuchawkami ochronnymi jeśli jesteś narażony na długotrwały hałas.
- Wystrzegać się słuchawek dousznych, jeżeli już musicie, to lepiej używać słuchawek zakrywających małżowinę uszną, a i tak najlepiej słuchać muzyki z pewnej odległości od źródła dźwięku.
Zobacz prezentację: Jak działa słuch człowieka
Zobacz prezentację: Ubytki słuchu
Zobacz: Jak zobaczyć dźwięk?
Zobacz inne filmy i prezentacje działu: Jak działa słuch człowieka