logo
Strona Główna / Aktualności /   aktualność nr 241 edit
2014-04-02 LS, źródło: Wikipedia, www.ibby.pl

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2014

Co roku, 2 kwietnia, w dniu urodzin Christiana Andersena, obchodzone jest święto książek tworzonych dla najmłodszych czytelników.
Jest to dzień promocji literatury i grafiki powstających z myślą o dzieciach, a przede wszystkim dzień upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i uświadamiania rodzicom jak ważne jest dla dobrego rozwoju naszych pociech obcowanie z książką.

Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Co roku gospodarzem święta jest inne państwo. Do zadań gospodarza należy zaprojektowanie plakatu wraz z mottem i rozesłanie go do innych krajów. Polska była organizatorem w 1979 roku z mottem: "Książka jest oknem na świat".
W tym roku gospodarzem jest Irlandia, plakat został zaprojektowany przez Niamh Sharkey, a autorką „Listu do dzieci całego świata” jest Siobhan Parkinson.

Zobacz plakat
List do dzieci świata

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Czytelnicy zawsze pytają pisarzy jak to się dzieje, że piszą swoje historie…skąd przychodzą pomysły? Z mojej wyobraźni, odpowiada autor. Aha, odpowiadają czytelnicy. Ale gdzie jest ta wyobraźnia? Co to jest takiego? I czy każdy to ma?

No tak.. odpowiada pisarz, to jest w mojej głowie, i to składa się z obrazów i słów i wspomnień i śladów innych historii i słów i fragmentów rzeczy i melodii i myśli i twarzy i potworów i kształtów i słów i fal i tajemnic i pejzaży i słów i i zapachów i uczuć i kolorów i rymów i kliknięć i szelestów i smaków i wybuchów energii i zagadek i podmuchów wiatru i słów… I to wszystko razem miesza się i śpiewa, i kręci jak w kalejdoskopie i płynie i siedzi i myśli i drapie się po głowie.

Oczywiście, każdy ma wyobraźnię, inaczej nie moglibyśmy śnić. Ale każda wyobraźnia składa się z czegoś innego. Wyobraźnia kucharza ma najwięcej smaku, malarza najwięcej kolorów i kształtów. A pisarza jest pełna słów.

Wyobraźnia czytelnika i słuchacza opiera się również na słowach. Wyobraźnia pisarza wiąże słowa, nadaje kształt pojęciom, składa dźwięki i kształty i charaktery i wydarzenia w historię a historia składa się z niczego innego jak ze słów, batalionu słów maszerujących przez stronice. Następnie przychodzi czytelnik i strony ożywia. Słowa pozostają na stronie, ale w głowie czytelnika nabierają kształtów I historia zaczyna się dziać właśnie tam, tak jak uprzednio w głowie pisarza.

Dlatego czytelnik jest równie ważny jak pisarz. Każda jedna historia ma jednego pisarza, ale istnieją miliony czytelników, tych którzy mówią w jego języku lub używają języków obcych, na które książka została przetłumaczona. Bez pisarza książka nigdy by się nie narodziła, ale bez czytelników nie ożyłaby.

Każdy czytelnik ma coś wspólnego z drugim odbiorcą tej samej opowieści. Osobno i wspólnie odtwarzają historię w swojej wyobraźni, ten akt jest zarówno prywatny jak i publiczny, indywidualny i wspólny, osobisty i międzynarodowy. To jest coś, co człowiek robi najlepiej…

Czytajcie !

Tłumaczenie: Katarzyna Ryrych