logo
Strona Główna / Aktualności /   aktualność nr 13 edit
2017-02-17 IG

Międzynarodowy Dzień Kota

17 lutego w Polsce i we Włoszech obchodzone jest święto kota, najpopularniejszego zwierzaka domowego. Kot towarzyszy człowiekowi od ponad 6 tys. lat i wpisał się w naszą kulturę i sztukę. Jest on stałym elementem naszego życia, jednak rola kota nie ogranicza się do bycia mruczącym, domowym pupilem. Kot jest symbolem, znakiem w naszej kulturze z pomocą którego poznajemy znaczenia rzeczy i zjawisk, odkrywamy otaczający nas świat i to już od dziecka. Przecież jedną z pierwszych piosenek śpiewanych dziecku jest "Wlazł kotek na płotek", a pierwsza rymowanka to często "Pan kotek był chory…" lub "Miauczy kotek: miau…" Kiedyś zdaniem „Ala ma kota” dziecko rozpoczynało swoją przygodę z nauką pisania i czytania.
W przysłowiach i powiedzonkach, w których zawarta jest życiowa mądrość też mamy mnóstwo kotów, "Nie kupuj kota w worku", "W nocy każdy kot jest czarny" czy "Nie odwracaj kota ogonem". Więc nawet jeżeli Twoim pupilem jest inny zwierzak, to szacunek dla kota też miej.

W Polsce Dzień Kota obchodzony jest od 2006 r., a głównym organizatorem obchodów jest miesięcznik "Kot". W całym kraju w większych i mniejszych miejscowościach miłośnicy mruczków organizują wystawy kotów rasowych, kiermasze, akcje charytatywne.

Dziwny świat Kota Filemona Garfield Show
"Kot w butach" Jan Brzechwa - bajka muzyczna
15 lutego 2015 Wielka psota na Dzień kota w Olsztynie